فروش کتاب صوتی دوبرابر شده است

دسته بندی :روابط عمومی 15 فروردین 1400 1810

آمارهای مربوط به فروش کتاب در کشور فنلاند نسبت به سایر کشورهای اروپایی تفاوت قابل ملاحظه‌ای داشته است.

 

به نقل از پابلیشینگ پرسپکتیو، شیوع ویروس کرونا در کشورهای مختلف تاثیر منفی بر بسیاری از مشاغل از جمله صنعت چاپ و نشر کتاب گذاشته است و گزارش‌های آماری از کشورهای جهان نشان از تاثیر مستقیم این ویروس بر خرید و فروش کتاب و بسیاری از اقلام فرهنگی دارد. در این بین آمارها نشان می‌دهد که در عوض کتاب‌های صوتی و الکترونیک به خاطر شرایط موجود جوامع مختلف از فروش خوبی برخوردار بودند که این آمارها در کشور فنلاند نسبت به سایر کشورهای اروپایی تفاوت قابل ملاحظه‌ای داشته است.

 

اتحادیه ناشران فنلاند که به بورس ادبیات فنلاندی مشهور است (FILI) اخیراً در گزارشی اعلام کرده است که هرچند شیوع ویروس کرونا بر خرید کتاب‌های چاپی در سال ۲۰۲۰ تاثیر منفی داشته و فروش این کتاب‌ها در این سال تنها ۲درصد افزایش داشته است ولی در عین حال نه تنها تاثیری در بازار کتاب‌های الکترونیک و صوتی نگذاشته بلکه در سال گذشته فروش کتاب‌های صوتی تقریباً دوبرابر و کتاب‌های الکترونیک ۸۴درصد افزایش داشته است.

 

«تیا استراندن» مدیر بخش بازاریابی این اتحادیه می‌گوید بر خلاف بازار دیگر کشورهای اروپایی در کشور فنلاند تقاضا برای کتاب‌های الکترونیک نسبت به سال‌های گذشته بیشتر هم شده است به طوری که نسبت فروش کتاب‌های صوتی تبدیل به پنجمین صنعت پررونق در این کشور سردسیر شده است.

 

علاوه بر آمارهای فروش کتاب‌های الکترونیک و صوتی در بازار کتاب فنلاند گزارش‌ها از سرویس‌ها و سایت‌های اشتراک این نوع از کتاب‌ها نیز نشان از افزایش تمایل مردم به گوش دادن به کتاب‌ها به جای خرید کتاب‌های چاپی هستند. آمار کتابخانه‌های دیجیتال در فنلاند نشان می‌دهد تعداد کاربران ثابت این کتابخانه‌ها و سرویس‌های کتاب الکترونیک افزایش قابل ملاحظه ای داشته و مشترکان سرویس‌های طولانی مدت این کتاب‌ها نیز رشد نشان داده است.

 

بر اساس این گزارش تعداد کتاب‌‌های مستند خرید و فروش شده در سال‌های گذشته بیشتر از کتاب‌های داستان بوده ولی حالا مردم در مورد کتاب‌های صوتی و الکترونیک بیشتر به سمت کتاب‌های داستان تمایل نشان می‌دهند و شکاف بین نسبت‌های فروش این دو حوزه در سال ۲۰۲۰ نسبت به سال‌های گذشته عمق بیشتری پیدا کرده است.

 

گزارش جدیدی که توسط فدراسیون ناشران اروپا با هدف کمی‌سازی اثر پاندمی کرونا بر ناشران اروپا منتشر شده، نشان می‌دهد که اثر این ویروس از لحظه‌ای حس شد که کتاب‌فروشی‌ها در سراسر اروپا در مارس بسته شدند. در این گزارش آمده اثر شدید پاندمی روی تقاضا واضح بود: فروش در کتاب‌فروشی‌ها در بیشتر کشورها که قرنطینه اعمال شده بود بین ۷۵ تا ۹۵ درصد کاهش پیدا کرد.

 

فقط با نگاه به نیمه دوم مارس، میزان فروش تا ۸۰ درصد در اسپانیا و ۷۵ درصد در ایتالیا کاهش پیدا کرده بود. در مقایسه، آلمان در همان بازه با کاهشی ۳۰ درصدی مواجه شد. آوریل حتی بدتر بود و فروش در بزرگ‌ترین کتاب‌ٰفروشی‌های فرانسه کاهشی ۹۶ درصدی و در آلمان کاهشی ۴۷ درصدی داشت.

 

 

منبع: ایبنا

برای اطلاع از آخرین خبرها، مسابقات، تخفیف‌ها و جشنواره‌های قناری، صفحه اینستاگرام قناری را دنبال کنید اینستاگرام قناری را دنبال کنید

شاید این مطالب هم برایتان جالب باشد:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: